Спорт із собаками (кінологічний спорт)

Кінологічний спорт. Що це? Дресирування собак чи спортивні тренування? Чи існує він насправді? Про це та про шлях становлення спорту із собаками в Україні цей матеріал.

Майже всі знають про олімпійські види спорту. Завдяки широкому висвітленню та іменитим рекламодавцям відомість олімпійських зірок можна порівняти з відомістю артистів та акторів. Неолімпійські ж види менш відомі, хоча їхня кількість в Україні майже вдвічі більша. Це й альпінізм, і парашутний спорт, і різні єдиноборства. Одним з таких неолімпійських видів є спорт із собаками (або кінологічний спорт, як його знають у Світі).

Чимало непорозумінь сьогодні точиться навколо кінологічного спорту. Багато хто плутає дресирування собак та випробування з їхньої навченості із заняттями саме спортом, але різниця тут очевидна: у спорті відповідну підготовку повинен проходити спортсмен, який і отримує, у разі наявності відповідних показників на офіційних змаганнях, спортивні розряди і звання. Це зовсім не виключає необхідність тренувати відповідним чином собак, бо від їхньої підготовки прямо залежить результат виступу. Тут кінологічний спорт можна порівняти з кінним спортом, де рівень підготовки до змагань тварини також прямо впливає на виступ спортсмена.

Офіційне визнання в Україні спорт із собаками отримав у 1995 році. Саме тоді, попри загальний занепад, за ініціативою групи кінологів-дресирувальників була створена громадська організація «Всеукраїнська федерація кінологічного спорту» (на той час з іншою назвою – «Українська федерація спорту із собаками») та подані відповідні документи до Держкомспорту України. Крім офіційного визнання виду спорту, Державою були затвердженні перші правила проведення офіційних спортивних змагань. Далі розпочався етап досить стрімкого розвитку. Протягом наступних п’яти років філії Федерації (на той час – осередки) з’явились майже у всіх областях України. Проводились офіційні змагання різного рівня та, задля популяризації, спортивно-масові заходи за спрощеними програмами для непідготовлених аматорів зі своїми собаками і молоді. Для прикладу, тільки у Києві протягом року проходило більше десяти спортивних заходів рівнем від чемпіонату України до міських змагань за різними спортивними програмами.

У ті самі часи почав набирати оберти і Світовий рух у сфері розвитку кінологічного спорту. З гордістю можна відзначити, що Україна, в особі Федерації, стала співзасновником Міжнародної федерації кінологічного спорту, членами якої стало чимало країн, у тому числі США, Канада, Австралія, Куба, Південна Корея, Японія, Угорщина тощо.

Нещодавно Міністерством молоді та спорту України була затверджена нова редакція національних правил зі спорту із собаками. Зусиллями фахівців Всеукраїнської федерації кінологічного спорту значно збільшилась кількість програм у цьому виді спорту, що дозволить залучити більше поціновувачів і спортсменів, адже урізноманітнився вибір напрямків занять спортом із собаками відповідно до своїх здібностей та можливостей собак.

Через різноплановість програм у спорті із собаками, описати їх у двох словах неможливо. Це і програми, де оцінюється час подолання певних відстаней, і програми, що передбачають біг, смугу перешкод та затримання умовного порушника, а є й такі, у яких оцінюється не лише майстерність, а й художність виконання (на зразок оцінювання виступів з художньої гімнастики або з фігурного катання). Сподіваємось ближче познайомити читачів з найбільш популярними програмами спорту з собаками у наступних випусках.

Хочемо лише додати, що діяльність Всеукраїнської федерації кінологічного спорту (яка, до речі, має у Державі статус національної спортивної федерації) не окреслюється лише розвитком спорту. З 2005 року Україна в особі Федерації є повноправним членом Міжнародної організації рятувальників (IRO), чому передувала активна робота з підготовки рятувальних пар «провідник – собака» з проходженням великої кількості спеціалізованих навчальних семінарів. На жаль, війна внесла свої корективи. Серед спортсменів і тренерів зі спорту з собаками багато хто брав або бере участь у проведенні АТО/ООС, а дехто віддав там своє життя. Задля більшого вкладу у захисті Незалежності та відновленні цілісності України Федерація надає методичну допомогу підрозділам Національної Гвардії, ВСУ, СБУ, ДСНС в організації навчально-тренувальних процесів та навчання собак спеціальним навичкам, розпочала активну співпрацю з Товариством Червоного Хреста, в рамках якої спортсмени і тренери входять до відповідних загонів швидкого реагування. Знедавна Федерація розробила та впроваджує Національну програму з психосоціальної підтримки та реабілітації осіб (дітей-сиріт, ветеранів АТО/ООС, дітей та осіб з інвалідністю тощо) «Терапевтичні собаки для України».

Сергій Авраменко, віце-президент Всеукраїнської федерації кінологічного спорту

Читайте у рубриці