Спорт, що дає адреналін

Спортінг — це стрілецька дисципліна. Вона імітує полювання на диких птахів і тварин з використанням мисливської зброї та штучних мішеней. Дисципліна використовує повний спектр можливих типів місцевості та мішеней різних видів, з метою розвитку технічних та спортивних навичок стрільця. На майданчиках представлені мисливські траєкторії різних рівнів складності.

Президент Української Федерації Спортінгу Михайло Демчишен наголошує, сьогодні стріляє увесь світ. Спортінг зараз дуже популярний в таких країнах як Сполучені Штати Америки, Англія, Франція, Італія. В Україні спортінг також активно розвивається. Зараз у Федерації є 380 членів, серед них — 8 майстрів спорту міжнародного класу та 27 майстрів спорту України. Українська команда часто відвідує міжнародні змагання і привозить звідти перемоги.

«До пандемії коронавірусу наша команда не пропускала жодних міжнародних змагань. Трохи карантин нас вибив із колії, але в цього року ми вже маємо плани. Хочемо відвідати Чемпіонат світу з великого спортінгу в Угорщині. Також плануємо поїхати на Чемпіонат світу з компак-спортінгу в Францію», – розповідає Михайло Демчишен.

Головна суддя Всеукраїнських змагань із компак-спортінгу на Прикарпатті Еліна Крижановська каже, що рівень цього спорту за останні п’ять років значно зріс. Збільшилась кількість спортсменів та й сама дисципліна. Якщо колись спортінгом цікавились 20 осіб і змагання нагадували більше дружні посиденьки, то зараз все по-іншому.

«Взагалі цей спорт роблять ентузіасти власними силами. Вони люблять його і самостійно розвивають. Спорт живе і це прекрасно!» — каже Крижановська.

Вперше на Прикарпатті

На Івано-Франківщині вперше відбулись Всеукраїнські змагання з компак-спортінгу. Вони пройшли на території спортивно-стілецького тиру «СВД Легіон». На змагання з’їхались майже 70 учасників.

«На Прикарпатті відкрився майданчик для компак-спортінгу. Він шикарний. Вважаю, що він буде взірцем і сюди приїжджатимуть тренуватись та змагатись спортсмени із всього заходу України», – каже президент Української Федерації Спортінгу.

На Франкіщину з’їхались стрільці майже зі всіх регіонів України: з Херсона, Полтави, Одеси, Кропивницького, Вінниці, Хмельницького, Рівного тощо. Змагання відбувались у декількох групах: група А (майстри спорту), група В (першорозрядники та кандидати у майстри спорту), група С (початківців). Серед учасників змагань є різні категорії: «Чоловіки», «Жінки», «Ветерани» (від 55 років) та «Юніори» (від 14 до 21 року).  Окремо між собою змагались команди різних областей.

Суддя змагань Еліна Крижановська пояснює, для перемоги учасникам треба влучити по мішенях якомога більшу кількість раз. Змагання тривали два дні. Загалом кожен учасник стріляв по 200 мішенях: 100 в один день, 100 у наступний.

«Але для перемоги мало просто вправно володіти зброєю та влучно стріляти. Дуже важливі також психологічні фактори. Учасники часто жартують, що вони королі тренувань. Бо як тільки приходять змагання, то все…  З’являється мандраж, хвилювання, адреналін. Це дуже впливає на результат», — каже суддя.

Відповідно до результатів змагань, у категорії «Чоловіки» (група А) переміг Костянтин Бігус (Хмельницька область).  Друге місце посів Сергій Крижановський (Хмельницька область), а третє — Михайло Демчишен (Хмельницька область).

У категорії «Чоловіки» (група В) перемогу здобув Анатолій Паламарчук (Рівненська область). Друге місце посів Сергій Бережний (Вінницька область), а третє — Роман Мікулін (Хмельницька область).

У категорії «Чоловіки» (група С) перемогу здобув Вілен Паршенко (Хмельницька область). Друге місце посів Максим Михайлов (Хмельницька область), а третє — Богдан Баранецький (Чернівецька область).

У категорії «Ветерани» перше місце посів Володимир Вдовенко (Волинська область), друге – Самір Мамадов (місто Київ), третє — Ростислав Юнак (місто Київ).

У категорії «Жінки» перемогла Ольга Крижановська (Хмельницька область), а друге місце посіла Ірина Ординська (Вінницька область). Також у категорії «Юніори» здобув перемогу Олександр Крохмаль (Хмельницька область). Друге місце посів Володимир Макодзеба (Кіровоградська область), а третє – Артур Ногаль (Тернопільська область).

У змаганнях між командами перемогу здобули «Крила грому» (Хмельницька область). Друге місце посіла команда «СВД Легіон» (Івано-Франківська область), третє місце — команда «Сокіл» (Рівненська область), а четверте місце — «Зубри» (Волинська область).

Змагання — на найвищому рівні

Як говорилось раніше, змагання відбулись в «СВД Легіон». Тут готувались по-особливому до такої події. Як розповідає голова правління «СВД Легіон» Христина Віконська, ніхто і ніколи не проводив дійство такого масштабу на Франківщині. Тому вони робили все, щоб турнір пройшов на відповідному рівні.

«Готувалися ми плідно. Добудовували майданчики, встановлювали станки. Були недоспані ночі, бо хотілося зробити все якнайкраще. Два майданчики для компак-спортінгу у нас були раніше. До змагань ми відкрили ще два додаткових майданчики», — каже Христина Віконська.

Спільно з Українською Федерацією Спортінгу «СВД Легіон» намагався зробити все, щоб забезпечити максимально зручні умови для стрільців. За словами Віконської, робилось так, щоб і польоти мішеней були цікаві, і щоб учасники могли набратись позитивних емоцій і що важливо — щоб вони могли підвищити свій рівень стрільби та удосконалити навички.

Взагалі в «СВД Легіоні» є багато для того, щоб гарно провести час. Окрім майданчиків для компак-спортінгу є тир на 300 метрів. Там працюють професійні інструктори, які можуть розказати, показати та всіляко допомогти кожному, кому це знадобиться. А ще є можливість повправлятись у стрільбі з лука та тактичній стрільбі.

Також у «СВД Легіоні» можна не просто практикувати різну стрільбу, а гарно відпочити. На території комплексу є кафе та альтанки, де можна побути великою компанією або із сім’єю. Є чани, які заслужено називають релаксом для душі та тіла.

У «СВД Легіоні» часто проводять різні місцеві змагання. Також туди з’їжджають люди на відпочинок. Але Всеукраїнські змагання з компак-спортінгу стали гарною можливістю показати красу та можливості Прикарпаття для всієї України. І як наголошує Христина Віконська, на зробленому вони зупинятись не збираються. Вони хочуть і йдуть до того, щоб приймати у себе Чемпіонати України.

Спортінг — заміна полюванню

Спортінг максимально наближений до полювання. «Радує, що багато завзятих мисливців поміняли полювання на спортінг, на стрільбу в спортивних комплексах по тарілках», — наголошує суддя Еліна Крижановська.

Вправні стрільці, особливо ті, що мають звання та розряди, не ходять на полювання. Ці люди впевнені у собі, у своїх можливостях. Вони добре розуміють, що у дичини немає ніяких шансів. Тому для них спортінг — це хороша заміна мисливству. Він дає людям ті самі необхідні емоції, можливість поспілкуватись із друзями та однодумцями.

На тому що спортінг на 100% замінює полювання наголошує і Михайло Демчишен. За його словами, спортсмени, які прийшли у Федерацію із полювання кажуть: краще вони ще раз підуть стріляти по тарілках, ніж по дичині. Та й взагалі спортінг має багато інших плюсів, адже це завжди дружня атмосфера у колі однодумців та одночасно великий заряд адреналіну.

Зрештою Михайло Демчишен підкреслює, що будь-який спорт — це культура та виховання нашої нації. Саме тому важливо розвивати спортінг. А ще у цьому виді спорту люди мають справу зі зброєю і проходять курси техніки безпеки. У результаті спортсмени дізнаються, що таке зброя і точно вміють правильно її використовувати та поводитись з нею.

Читайте у рубриці